3.5.7. Çanak Formasyonu

Çanak formasyonu, genellikle uzun-vadede görünen bir dönüş formasyonudur. Buna göre, bir çanak formasyonunun oluşması, birkaç ay ile birkaç yıl kadar sürebilir. Çanak formasyonunun bu kadar uzun sürede oluşması, onun, tespit edip tanımlamasını oldukça zorlaştırır. Görünüş olarak, fincan ve kulp formasyonuna benzemesine rağmen, çanak formasyonunun yuvarlak tabanı genellikle bir düşüş trendinin sonunda veya uzun-süreli değişen bir piyasa sürecinde ortaya çıkar. 

Çanak formasyonunda, fiyatların düşme hızı yavaşlar ve sonunda yukarı yönlü artarak hızlanır. Buna göre; fiyat, başlangıçta yeni düşen düşükler yaparak ilerlerken; daha sonra, bu düşükler sığlaşmaya başlar. Sonunda, yeni yüksekler yapmak suretiyle, fiyat artmaya başlar. Fiyatın, düşen trendden, yükselen trende geçmesi, yavaş ve sığ bir şekilde gerçekleşir. Genellikle keskin hareketler yoktur. Burada, fiyat düşüşünün gerçekleştiği formasyonunun sol tarafının oluşma süresi, fiyat artışının gerçekleştiği sağ tarafın oluşma süresine yakın olmalıdır.

Çanak formasyonuna eşlik eden hacim, bu formasyonun doğrulanmasında oldukça önemlidir. Buna göre; çanak formasyonunun başlangıcında hacim yüksek olmalı ve fiyat düşüşü en dip seviyeye doğru yavaşlayarak ilerlerken, hacim azalmalıdır. Devamında ise, fiyat dipten dönüp yukarı doğru ilerlerken, hacimdeki artış buna eşlik etmelidir.

Giriş Sinyali

Çanak formasyonu, fiyat, formasyonun başlangıcını işaret eden tepe noktasının oluşturduğu direnç seviyesini kırdığındauzun pozisyon açmak için trade sinyali üretir. Buna göre; zarar-kes seviyesinin, zarar-kes seviyesinin, direnç çizgisinin hemen altında belirlendiği bir alış işlemi emri verilebilir. Bu noktada, düşüş trendinin tersine döndüğü ve yeni bir yükseliş trendinin başladığı kabul edilir.

Ayrıca, daha agresif bir trade işlemi olarak, çanak formasyonunda fiyat düşüşün bitip, yükselişin başladığı sağ yarısında da bir uzun pozisyon açılabilir. Ancak böyle bir işlem açmak için, formasyonun sol tarafındaki fiyat düşüş sığlığı ve hacim dikkatlice takip edilmeli, söz konusu parametreler formasyonun oluşumunda tercih edilen ideallikte gerçekleşmelidir. Aksi halde, böyle bir trade işlemi yapılmamalıdır.