3.6. Mum Formasyonları

Mum formasyonları, mum grafikleri üzerinde genellikle 1 ila 4 bölgede görünen ve sıklıkla birkaç mumdan oluşan formasyonlardır. Mum grafiğini oluşturan mumlar, mevcut fiyat hareketinin gücünü ve zayıflığını belirtmesinden dolayı; mum formasyonları, trend geri dönüşlerinde, diğer formasyonların hepsinden daha net bir gösterge sağlar. Bu durum, mum grafiklerinin son yıllarda, özellikle kısa-vadeli trade işlemleri için neden bu kadar popüler olduğunun en önemli sebeplerinden biridir.

Mum formasyonları, grafikte nerede bulunduklarına ve mevcut trend içinde nerede meydana geldiklerine bağlı olarak, mevcut trendin devamını veya dönüşünü belirtebilirler. Bir mum formasyonunun güvenilirliği, hem muhtemel destek ve direnç seviyeleri, hem trend çizgileri, hem de pivot noktaları ile olan ilişkisi açısından grafikte bulunduğu yer ile yakından ilgilidir. Öte yandan, söz konusu grafiğin zaman-aralığı da, mum formasyonunun güvenilirliği için oldukça önemlidir. Buna göre; uzun zaman-aralığına sahip grafiklerde oluşan mum formasyonları, kısa veya gün içi zaman-aralığına sahip grafiklerde oluşan mum formasyonlarından daha güvenilirdir. Son olarak, bir mum formasyonunun güvenilirliğini belirlemede, formasyon oluşurken gerçekleşen işlem hacmidir. Buna göre; eğer söz konusu mum formasyonu düşük işlem hacmiyle oluşmuşsa, daha az güvenilir olma eğilimindedir.

Kelimenin tam anlamıyla, yüzlerce mum formasyonu vardır. Ancak bunların hepsi sıklıkla ortaya çıkmaz ve hem yüksek güvenilirlik, hem de yüksek karlılık oranına sahip değildir. Diğerlerine göre daha yaygın olarak görünen ve hem yüksek güvenilirlik, hem de yüksek karlılık oranına sahip mum formasyonları; yutan boğa, yutan ayı, hamile boğa, hamile ayı, asılı adam, çekiç, ters çekiç, doji ve yıldız formasyonları gibi mum formasyonlarıdır. Biz de, bu ders kapsamında, hem gerçekleşme oranı, hem güvenilirliği ve hem de karlılığı yüksek mum formasyonlarına odaklanacağız.