4.2. Trend İndikatörleri

Teknik analizde, bir trend göstergesinin ana amacı, fiyat hareketinin değişken doğasını yumuşatmak suretiyle, trendin yönünü objektif olarak belirtmektir. Teknik analiz için kullanılabilecek birçok trend indikatörü vardır, ancak bu indikatörler, geçmiş fiyat hareketlerine dayandığından dolayı, birçoğu gecikmeli indikatör olma eğilimindedir. Böylece, fiyat hareketlerini yönlendiren değil, takip eden konumundadırlar. Bununla birlikte, Hareketli Ortalamanın Uyumu / Uyumsuzluğu (MACD) gibi bazı trend indikatörleri, trendin yönünün yanı sıra, trendin gücünü de ölçer.

Hiç şüphesiz, uzak ara en çok kullanılan trend indikatörü Hareketli Ortalama (MA)’dır. Diğer popüler trend indikatörleri ise şunlardır; Ortalama Yön Endeksi (ADX), Parabolik SAR, Fiyat Osilatörü, Zig Zag ve Trend Çizgileri. Bu indikatörler, trendi takip eden trading stratejileri ve sistemleri geliştirmek, grafik formasyonlarının güvenilirliğini arttırmak ve hacim analizini yaygınlaştırmak için sıklıkla kullanılan indikatörlerdir.

Genel bir kural olarak, salınımsız bir trend indikatörü için sürenin uzatılması, trend için daha net bir gösterge ortaya koyar. Ancak bir osilatör (salınımlı) indikatör için daha kısa bir dönem tercih edilir. Bunun nedeni, daha kısa-dönemli osilatörün fiyat değişimlerine daha duyarlı hale gelmesinden dolayı, trend dönüş noktalarına ilişkin daha hızlı AL veya SAT sinyali verebilmedir.