3.6.13. Üç Metot

Üç Metod; hem yükseliş, hem de düşüş trendinde meydana gelen ve meydana geldiği trendin devam edeceğini belirten bir mum formasyonudur. Bayrak mum formasyonu ve Flama mum formasyonuna benzer bir şekilde, Üç Metot mum formasyonu da, ortaya çıktığı trend içindeki tıkanıklık ve konsolidasyon periyodunu temsil etmekte olup, bir yükseliş trendinde görüldüğünde, “Yükselen Üç Metot” adını alırken; bir düşüş trendinde görüldüğünde ise, “Düşen Üç Metot” adını alır. Meydana geldiği trendin devam edeceğini işaret eden bu mum formasyonu, en az 5 mum veya daha fazla sayıda mumdan oluşur.

Yükselen Üç Metot ve Düşen Üç Metot

1. Yükselen Üç Metot

Yükselen Üç Metot, yükseliş trendinde meydana gelen ve meydana geldiği yükseliş trendinin devam edeceğini belirten bir mum formasyonudur. Bu mum formasyonunu oluşturan ilk mum, büyük bir gövdeye sahip bir yükseliş mumudur (yeşil veya beyaz mum). İlk mumdan sonra oluşan birkaç mum ise, ilk mumun yüksek ve düşük düzeydeki fiyat seviyeleri arasında açılış ve kapanış yapan küçük gövdeye sahip düşüş mumlardır (kırmızı veya siyah mum). Bir başka deyişle, ilk mumdan sonra oluşan bu birkaç düşüş mumu, ilk mumun fiyat aralığını aşmamalıdır. Yükselen Üç Metot mum formasyonunu oluşturan son mum ise, kendinden bir önceki mumun kapanışından daha yüksek bir fiyat seviyesinde açılış yapan ve ilk mumun kapanış fiyatından daha yüksek bir fiyat seviyesinde kapanış yapan büyük gövdeye sahip bir yükseliş mumudur. İlk mumun alt ve üst gölgeleri yoksa veya küçük ise, oluşan Yükselen Üç Metot mum formasyonunun güvenilirliği daha fazla olur.

2. Düşen Üç Metot

Düşen Üç Metot, düşüş trendinde meydana gelen ve meydana geldiği düşüş trendinin devam edeceğini belirten bir mum formasyonudur. Bu mum formasyonunu oluşturan ilk mum, büyük bir gövdeye sahip bir düşüş mumudur (kırmızı veya siyah mum). İlk mumdan sonra oluşan birkaç mum ise, ilk mumun yüksek ve düşük düzeydeki fiyat seviyeleri arasında açılış ve kapanış yapan küçük gövdeye sahip yükseliş mumlarıdır (yeşil veya beyaz mumlar). Bir başka deyişle, ilk mumdan sonra oluşan bu birkaç yükseliş mumu, ilk mumun fiyat aralığını aşmamalıdır. Düşen Üç Metot mum formasyonunu oluşturan son mum ise, kendinden bir önceki mumun kapanışından daha düşük bir fiyat seviyesinde kapanış yapan ve ilk mumun açılış fiyatından daha düşük bir fiyat seviyesinde kapanış yapan büyük bir gövdeye sahip düşüş mumudur (kırmızı veya siyah mum).