3.6.5. Akşam Yıldızı

Akşam Yıldızı

Akşam Yıldızı (İngilizce: The Evening Star), bir yükseliş trendinin olası geri dönüşünü belirten bir mum formasyonudur. Bu mum formasyonu, düşüş trendinde oluşan Sabah Yıldızı mum formasyonunun, yükseliş trendindeki karşılığı olup, ortadaki mumun “yıldız” olduğu üç mumdan oluşur. Akşam Yıldızı mum formasyonundaki ilk mum, göreceli olarak büyük bir gövdeye sahip olan bir yükseliş mumu (yeşil ya da beyaz mum) olmalıdır. İkinci mum ise, ilk mumun kapanış fiyatının üzerinde oluşan ve üzerinde kapanan küçük gövdeli bir düşüş mumu (kırmızı ya da siyah mum) olmalıdır. Bu ikinci mum, “yıldız” olarak tasvir edilir ve kesinlikle ilk mumun gövdesinin alanına girmez. Her iki mumun gövdeleri arasında kalan fiyat boşluğu, bir Doji’yi veya bir Topaç’ı, yıldız yapan şeydir. Söz konusu yıldız, ilk mumun gövdesinin ötesinde, gölgesinin üzerinde bile oluşabilir. 

Alıcıların, fiyatı bir önceki periyodun kapanışından çok daha öteye taşıyamadıklarını belirtmesi suretiyle, yıldız, mevcut trendin zayıfladığını gösteren ilk göstergedir. Ancak bu zayıflık, yıldızdan sonra oluşan mum ile teyit edilir. Buna göre, yıldızdan sonra oluşan mum, ilk mumun gövdesinin düzeyinde kapanan bir düşüş mumu (kırımızı veya siyah mum) olmalıdır. Eğer üçüncü mum, yıldızın gövdesinin altında boşluk bırakarak açılırsa, oluşan Akşam Yıldızı mum formasyonunun güvenilirliği çok daha artar. Ancak bu durum nadiren görülür. 

Güvenilirlik, her mum formasyonunda olduğu gibi, Akşam Yıldızı mum formasyonu için de önemlidir. Buna göre, şu iki durumun gerçekleşmesi, bir Akşam Yıldızı mum formasyonunu daha güvenilir hale getirir. Üçüncü mumun gövdesinin, ilk mumun gövdesinin düzeyine inebildiği kadar inmesi, yani olabildiği kadar düşük bir fiyat seviyesinde kapanış yapması ve hiç veya çok küçük bir gölgesinin olması. Son olarak, hacim de, Akşam Yıldızı mum formasyonunun güvenilirliğini değerlendirirken göz önünde bulundurulması gereken bir unsurdur. Buna göre; ilk mumun düşük, üçüncü mumun yüksek bir hacime sahip olması, Akşam Yıldızı mum formasyonunun güvenilirliğini arttırmaktadır.