Teknik Analize Giriş

Teknik Analize Giriş

Hisse senedi, endeks, döviz, emtia ve diğer birçok çok çeşitli varlığın alım-satım işlemi, yani trade edilmesi (trading), finansal özgürlüğe ulaşmak için müthiş fırsatlar sunmasına rağmen, bilinçsizce yapılması son derece tehlikelidir. Buna göre; piyasadaki tüm traderların 95%’nin bir şekilde başarısız olması, pazara girmek isteyen yeni traderların dikkate alması gereken bir istatistik olup, bu işi yapmak isteyen kişinin herhangi bir illüzyona kapılmadan, kendisini en iyi şekilde eğitmesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Çünkü bir alım-satım işleminin sonunda para kazanmak kadar, kaybetmek olasılığı da vardır. Bütün bunlar göz önüne alındığında, varlıkları başarılı bir şekilde trade etmek için gerekli olan tüm donanıma sahip olmanın, para kaybetme riskini en aza indirmenin en iyi yolu olduğu çok açıktır.

Bu zamana kadar yapılan çalışmalar ve tecrübeler, tradingde başarılı olan kişilerin şu 3 niteliğe sahip olduğunu ortaya koymuştur; 

1. Harcanabilir Sermaye 

Elbette sermaye veya daha basit bir dille söylemek gerekirse para, varlık alım-satım işlemi yapmak, yani trade etmek için gereklidir. Ancak burada sermayeden kasıt, onun harcanabilir bir sermaye olmasıdır. Harcanabilir sermaye, hayatın ve işlerin idamesi için gerekli olan sermayenin dışında kalan sermaye olarak tanımlanabilir. Bunun en basit nedenleri, trade etmek için ayırdığınız sermayeye olan bağımlılığınızın, alım-satım işlemlerinize kısıtlamalar koyması, doğru para yönetimini engellemesi ve duygusal tepkiler göstermenize sebep olmasıdır. Dolayısıyla, trade için ayırdığınız paraya olan bağımlılığınızın düşük olması son derece önemlidir. 

2. Psikoloji 

Trading genellikle sadece kayıplara değil aynı zamanda kazançlara da duygusal tepki açısından büyük bir psikolojik özelliğe sahiptir. Buna göre; başarılı bir trader olmak için trading psikolojisini iyi bilmek ve hem kazanırken hem de kaybederken işin psikolojik tarafını doğru yönetebilmek son derece önemlidir. Ancak bu şekilde, kazançları en üst düzeye çıkarmak, kayıpları da en az düzeye indirmek daha mümkün hale gelmektedir. 

3. Trading Stratejisi 

Bütünsel bir trading stratejisi, sadece temel veya teknik analize dayalı bir alım-satım sistemi değildir, aynı zamanda para yönetimini ve piyasaya karşı geliştirilen duygusal tepkileri de kapsar. Dolayısıyla, başarılı bir trader olmak isteyen kişi, yalnızca temel ve teknik analiz yapma yeteneklerini değil, yanı sıra, para yönetimi ve psikolojik yönetim yeteneklerini de geliştirmesi gerekmektedir. 

Yatırım Akademisi; trader olmak isteyen kişilerin, piyasada başarılı bir şekilde alım-satım işlemleri yapmaları için gerekli olan teknik analiz yeteneği kazanmalarına yardımcı olan güvenilir bir bilgi kaynağıdır. Bu eğitimde; grafikler, formasyonlar ve teknik göstergeler gibi teknik analize ilişkin klasik yöntemlerin hemen hemen hepsinden bahsedeceğiz. Nihai amacımız, trader adaylarının, kendilerine ait yüksek başarı olasılıklı bir trading stratejisi ve stratejileri oluşturmalarını sağlamaktır. Öte yandan yaklaşımımız, yalnızca teknik analize değil, aynı zamanda piyasa ortamında para ve psikoloji yönetimine de odaklandığımız için daha bütünseldir. 

Sitemize sürekli olarak yeni bilgiler eklediğimiz için sürekli olarak büyümektedir. Bu yüzden, trading yeteneklerinizi devamlı geliştirmek için sitemizi sık sık kontrol edin ve bize geri bildiriminizi gönderin. Böylece, Yatırım Akademisi’ni hep birlikte daha da geliştirebiliriz.