3.6.15. Üst Cımbız ve Alt Cımbız

Cımbız (İngilizce: Tweezers), mevcut trendin tersine döneceğini işaret eden bir mum formasyonudur. Bu mum formasyonu, hemen aynı boyuta sahip iki mumdan oluşmakta olup, diğer mum formasyonlarından farklı olarak, formasyonu oluşturan bu mumların şekilleri veya gövdeleri değil, sadece yüksekleri ve dipleri önemlidir. Bir yükseliş trendinde meydana gelen Cımbız mum formasyonuna, “Üst Cımbız” denir ve cımbızı oluşturan mumlar hemen hemen aynı fiyat seviyesindeki yükseklere sahiptirler. Bir düşüş trendinde meydana gelen Cımbız mum formasyonuna ise, “Alt Cımbız” denir ve cımbızı oluşturan mumlar hemen hemen aynı fiyat seviyesindeki düşüklere sahiptirler.

Cımbız mum formasyonunu oluşturan iki mumun rengi biri birinden farklı olmalıdır. İlk mum mevcut trend ile aynı renkte olmak suretiyle, bir trendin varlığını teyit etmeli; ikinci mum ise, mevcut trendin ile ters renkte olmak suretiyle, söz konusu trendin zayıfladığını belirtmelidir. Diğer bir deyişle, bir yükseliş trendinde meydana gelen Üst Cımbız mum formasyonunu oluşturan ilk mum yeşil, ikinci mum ise kırmızı renkte olmalıdır. Bir düşüş trendinde meydana gelen Alt Cımbız mum formasyonunu oluşturan ilk mum kırmızı, ikinci mum ise yeşil renkte olmalıdır. 

Hem Üst Cımbız mum formasyonu, hem de Alt Cımbız mum formasyonunda, ilk mumun göreceli olarak daha büyük bir gövdeye ve ikinci mumun ise göreceli olarak daha küçük bir gövdeye sahip olması, söz konusu Cımbız mum formasyonunun güvenilirliğini arttıran önemli bir etkendir. Öte yandan, bir Cımbız mum formasyonun, bir başka mum formasyonu tarafından teyit edilmesi veya Yutan mum formasyonu veya Delici mum formasyonu gibi özdeş yüksekleri ve düşükleri içeren bir başka mum formasyonunun parçası olması, güvenilirliği çok daha arttıran etkenlerdir.

Üst Cımbız ve Alt Cımbız

1. Üst Cımbız

Üst Cımbız mum formasyonu, yükseliş trendinde meydana gelen bir Cımbız mum formasyonudur. Bu Cımbız mum formasyonunu oluşturan ilk mum, göreceli olarak büyük gövdeye sahip bir yükseliş mumu; ikinci mum ise, göreceli olarak küçük bir gövdeye sahip bir düşüş mumu olmalıdır. Her iki mumun ulaştıkları en yüksek fiyat seviyeleri, yani yüksek değerleri aynı olmalıdır. Geniş fiyat grafiği bağlamında bakıldığında, piyasa yükseklerinde veya direnç ve trend çizgileri yakınlarında meydana gelen bir Üst Cımbız mum formasyonu oldukça güvenilirdir.

2. Alt Cımbız

Alt Cımbız mum formasyonu, düşüş trendinde meydana gelen bir Cımbız mum formasyonudur. Bu Cımbız mum formasyonunu oluşturan ilk mum, göreceli olarak büyük gövdeye sahip bir düşüş mumu; ikinci mum ise, göreceli olarak küçük bir gövdeye sahip bir düşüş mumu olmalıdır. Her iki mumun ulaştıkları en düşük fiyat seviyeleri, yani düşük değerleri aynı olmalıdır. Geniş fiyat grafiği bağlamında bakıldığında, piyasa düşüklerinde veya destek ve trend çizgileri yakınlarında meydana gelen Alt Cımbız mum formasyonu oldukça güvenilirdir.