3.6.1. Belden Tutma

Belden tutma (İngilizce: “Belt-Hold”), formasyonun doğasına ve ortaya çıktığı trendin yönüne bağlı olarak, mevcut trendin tersine dönüşünü belirten bir mum formasyonu olarak kabul edilir. Bu mum formasyonu, tek bir Marubozumumunda oluşmakta olup, yükseliş veya düşüş trendinin gücünü belirten büyük bir gövde ve gölgesiz veya küçük bir gölgeye sahiptir.

Belden Tutma Ayı ve Belden Tutma Boğa

Bir yükseliş trendinde ortaya çıkan Belden Tutma mum formasyonu, yüksek potansiyelli bir geri dönüşü işaret etmek suretiyle, bir düşüş trendinin başlangıcını ön görür ve “Belden Tutma Ayı” olarak adlandırılır. Belden Tutma Ayı, yüksekte veya yükseğe yakın bir seviyede açılış ve düşük veya düşüğe yakın bir seviyede kapanış yapan bir düşüş mumundan (kırmızı veya siyah mum) oluşur. Tam tersi şekilde; bir düşüş trendinde ortaya çıkan Belden Tutma mum formasyonu, yüksek potansiyelli bir geri dönüşü işaret etmek suretiyle, bir yükseliş trendinin başlangıcını ön görür ve “Belden Tutma Boğa” olarak adlandırılır. Belden Tutma Boğa, düşükte veya düşüğe yakın bir seviyede açılış ve yüksekte veya yükseğe yakın bir seviyede kapanış yapan bir yükseliş mumundan (yeşil veya beyaz mum) oluşur. Bu mumun uzunluğu, olası trend dönüşünün gerçekleşme ihtimalini arttırır.

Hem Belden Tutma Ayı, hem de Belden Tutma Boğa mum formasyonları; desten ve direnç seviyeleritrend çizgileripivot noktaları ve hareketli ortalamalar gibi piyasa aşırılıklarına yakın bir konumda göründüğünde daha güvenilir sonuç vermektedir. Ayrıca, Kara Bulut Örtüsü veya Yutan mum formasyonlarının bir parçası olarak ortaya çıktığında güvenilirliği çok daha fazla artmaktadır.