3.6.16. Yukarı Kopan İki Karga

Yukarı Kopan İki karga

Yukarı Kopan İki Karga (İngilizce: Upside Gap Two Crows), yükseliş trendinde meydana gelen ve meydana geldiği trendin geri döneceğini belirten bir mum formasyonudur. Diğer mum formasyonlarına göre oldukça nadiren ortaya çıkan bu mum formasyonu, üç mumdan oluşur. İlk mum, göreceli olarak büyük bir gövdeye sahip bir yükseliş mumudur (yeşil mum). Bu yükseliş mumunu peşi sıra takip eden iki mum ise, daha küçük gövdelere sahip düşüş mumlarıdır (kırmızı mumlar). 

Yukarı Kopan İki Karga mum formasyonun gerçekleşmesi için ilk mum olan yükseliş mumunu takip eden düşüş mumlarından ilkinin gövdesi ile, önceki mumun (yükseliş mumu) gövdesi arasında yukarı yönlü bir boşluk olmalıdır. Bununla birlikte, düşüş mumlarından ikincisinin, yani son mumun açılış fiyat seviyesi, önceki mumun gövdesinin üzerinde; kapanış fiyat seviyesi ise, önceki mumun gövdesini tamamen yutabilecek şekilde gövdesinin altında olmalıdır, ancak ilk mumun gövdesinin fiyat seviyelerine kadar nüfuz edip, o seviyelerde kapanması şart değildir. 

Diğer tüm mum formasyonlarında olduğu gibi, Yukarı Kopan İki Kargo mum formasyonu da, destek ve direnç seviyelerinde veya trend çizgilerinde meydana geldiğinde çok daha güvenilir bir mum formasyonu olur.